Bo pamięć o tej zbrodni nigdy nie zginie

Utworzono: wtorek, 10, kwiecień 2018

Obchody Zbrodni Katynskiej Rocznica

Las Katyński był niemym świadkiem straszliwego mordu blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę. W niedzielę 8 kwietnia 2018 r. w Żelechowie oddano hołd pomordowanym w Katyniu, Miednoje, Twerze, Ostaszkowie. Wspominano także polską delegację, która 10 kwietnia 2010 r. miała udać się na uroczystości do Katynia, jednakże jej lot zakończył się tragicznie.

Obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą odprawioną w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Żelechowie. W intencji ofiar modlił się ks. proboszcz Eugeniusz Filipiuk. Chwilę przed Eucharystią głos zabrał Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, który przypomniał dramatyzm wydarzeń wiosny 1940 r.

- Każde miejsce w Polsce, każda miejscowość ma swoich bohaterów, którzy oddali swe życie za miłość do Ojczyzny (...) – mówił włodarz powiatu. Ofiary ziemi garwolińskiej to 80 osób, oficerowie, podoficerowie żyjący i pracujący na naszej ziemi.

- Często to tacy zwykli ludzie, sąsiedzi naszych przodków, parafianie… - zaznaczał Starosta, który przywołał w tym miejscu nazwiska pomordowanych z ziemi żelechowskiej.

Każda osoba, kryje za sobą tragiczną historię życia poświęconego za miłość do Ojczyzny. Historię, która spychana przez wiele lat w państwowych dokumentach, nigdy nie odeszła w niepamięć Polaków, żyła w drugim obiegu. Powtarzając za św. Janem Pawłem II Starosta zaznaczał „Miłość, która jest gotowa nawet oddać życie, nie zginie”.

Tego dnia przypomniano tragiczne wydarzenia sprzed 8 lat, kiedy to polska delegacja, która kierowana miłością do Ojczyzny i chęcią uczczenia jej bohaterów chciała udać się do Katynia, zginęła w katastrofie samolotu.

Proboszcz żelechowskiej parafii w kazaniu podkreślał, jak ważna jest miłość do Ojczyzny, przywołując w tym miejscu słowa z Dzienniczka św. Siostry Faustyny Kowalskiej. „Dziś chcemy pamiętać o naszej Ojczyźnie, bo przecież jesteśmy jej dziećmi, a dzieci zawsze pamiętają o swojej Matce…”- mówił.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i powiatu przemaszerowali na teren Internatu przy ZSP im. I.W. Zakrzewskiego w Żelechowie. Tu pod kamienieniem i katyńskim dębem pamięci oddali hołd wszystkim pomordowanym w Katyniu.

Zgromadzonych przywitał gospodarz miejsca i organizator niedzielnej uroczystości Grzegorz Szymczak – dyrektor Zespołu Szkół w Żelechowie. Następnie uczennica żelechowskiej szkoły średniej przybliżyła historię 22 tys. pomordowanych przez NKWD.

Głos zabrali ponadto Ks. Proboszcz Eugeniusz Filipiuk, Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka oraz Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Burmistrz Żelechowa nawiązała do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego „Naród, który nie sza­nuje swej przeszłości nie zasługu­je na sza­cunek te­raźniej­szości i nie ma pra­wa do przyszłości”. Dlatego my Polacy jesteśmy winni tę myśl Marszałka pielęgnować i wypełniać, (…) by pamięć o zbrodni katyńskiej kontynuować, a świadectwa o tych wydarzeniach czas nie zaćmił.

Starosta Garwoliński podziękował wszystkim za obecność, za wyraz pamięci i wspólnie oddany hołd naszym Rodakom, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny.

Minutą ciszy oddano cześć ofiarom Zbrodni Katyńskiej, na trąbce odegrano „Śpij Kolego”, a następnie delegacje złożyły kwiaty. W uroczystości udział wzięli Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, Sekretarz Powiatu Jerzy Piesio, Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka, Przewodniczący Rady Miejskiej Jacek Bogusz, przedstawiciele służb mundurowych, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i szkół z terenu miasta i gminy Żelechów oraz mieszkańcy naszego powiatu.