Prawie 4 mln zł na kształcenie zawodowe!

Powiat dotacja szkoly

Cztery szkoły ponadgimnazjalne z naszego powiatu otrzymają dofinansowanie o łącznej kwocie prawie 4 mln zł. 522 stażystów skorzysta ze staży i praktyk zagranicznych, szkoleń zawodowych czy doradztwa edukacyjno-zawodowego. We wtorek, 17 kwietnia 2018 r. w Warszawie podpisano umowę na realizację projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wicestarosta Urszula Zadrożna oraz Skarbnik Agnieszka Braun oficjalnie podpisali umowę na dofinansowanie z Samorządem Województwa Mazowieckiego – Marszałkiem Adamem Struzikiem oraz Elżbietą Lanc członkiem zarządu województwa mazowieckiego.

Projekt „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego” jest odpowiedzią na potrzeby szkół zajmujących się właśnie tego typu kształceniem. Jak zaznaczał w trakcie wtorkowego spotkania Starosta Garwoliński - w naszym powiecie kształcenie zawodowe jest priorytetem, bowiem ponad 70% młodzieży w naszym regionie uczęszcza do szkół zawodowych. To grupa 3000 uczniów, którzy kończą szkołę średnią z już wyuczonym zawodem. Realizowany projekt daje im dodatkową możliwość rozwijania praktycznych umiejętności i podnoszenia kwalifikacji. Tym samym nasi absolwenci mają lepszą pozycję startową na rynku pracy.

- To jest kolejny realizowany projekt. Z reguły mamy duże zainteresowanie ze strony młodzieży, ale również nauczycieli i pracodawców - zaznaczał w trakcie spotkania Starosta. - To wspaniałe nowe możliwości, które warto wykorzystywać, bowiem na pewno w przyszłości pozytywnie zaowocują.

3. 849.755,22 zł to kwota, która trafi do szkół w Garwolinie (ZSP nr 1 i nr 2), Miętnem czy Żelechowie (ZSP). Większość tych środków przeznaczonych będzie na zdobywanie wiedzy, ale także na zdobywanie kwalifikacji praktycznych (20 proc. kwoty przeznaczonych zostanie na pomoce naukowe, około 40 proc. na innowacyjność kształcenia, na nowoczesne programy, dostosowanie, kolejne 40 proc. środków będzie skierowane bezpośrednio do uczniów). To środki także na wsparcie rozwoju nauczycieli zawodu i instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. realizuje projekt, którego łączna wartość to ok. 120 mln zł z czego 108 mln to środki unijne z RPO WM 2014-2020. Powiat Garwoliński łącznie na trzy projekty realizowane w tej perspektywie unijnej, na kształcenie zawodowe pozyska ponad 6 mln zł.