VII Powiatowa Liga Przedmiotowa z języka polskiego za nami

a DSC 0465

3 maja podczas uroczystości w Miętnem oficjalnie ogłoszono wyniki konkursu z języka polskiego oraz nagrodzono jego laureatów. Pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe wręczył Starosta Powiatu Garwolińskiego Pan Marek Chciałowski.

Konkurs z języka polskiego organizowany w ramach VII Powiatowej Ligi Przedmiotowej pod patronatem Starosty Powiatu Garwolińskiego w tym roku szkolnym przeprowadzony został w Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie. Na konkurs wpłynęło 15 prac z 6 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat. Spośród nich wyłoniono trzy najlepsze oraz przyznano dwa wyróżnienia. Prace były oceniane między innymi pod kątem ciekawego ujęcia tematu, oryginalności, poprawności językowej i stylistycznej, trafnego doboru tekstów kultury. W roku szkolnym 2017/2018 formą dopuszczającą tekst do konkursu był esej lub rozprawka na wybrany temat:

• Analizując wybrane postawy bohaterów różnych tekstów kultury, skomentuj i rozwiń myśl: „Choć człowiek nie wybiera zdarzeń swego losu, to jednak może je kształtować”.
  • „W czasach, kiedy wartość czytania i życia wewnętrznego jest tak silnie atakowana, literatura jest wolnością” (Susan Sontag) - rozwiń i skomentuj wypowiedź na przykładzie wybranych utworów.
  • „Poezja jest stara jak świat i skończy się dopiero z nim razem. Wynaleziono pług, aby zaspokoić głód chleba, i wynaleziono poezję, aby zaspokoić głód piękna.” Rozwiń słowa Jana Parandowskiego, rozważając nad rolą poezji w życiu człowieka.

Najczęściej uczniowie wybierali temat 1 (w sumie 7 prac), jednak najciekawsze, najbardziej staranne i niebanalne okazały się prace dotyczące poezji (temat 3).

A oto wyniki konkursu.

I miejsce – Filip Rusak – uczeń Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, opiekun - pani Dorota Znamirowska-Kalata

II miejsce – Michał Chabrowski – uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, opiekun – pani Agnieszka Maczkowska

III miejsce – Agata Bogusz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie, opiekun - pani Anna Włodarczyk

Wyróżnienia:

Monika Kazimierczak - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, opiekun – pani Dorota Znamirowska-Kalata

Joanna Różycka - – uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Piłsudskiego w Garwolinie, opiekun – pani Agnieszka Żak

Wszystkim uczestnikom i ich opiekunom Starosta dziękował za udział w konkursie, a laureatom gratulował talentu i lekkiego pióra. Szczególne podziękowania ze strony Starosty popłynęły do koordynatora tegorocznej Ligii z języka polskiego Pani Anny Włodarczyk.