VII Powiatowa Liga Przedmiotowa z historii

DSC00869

16 maja w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się eliminacje VII Powiatowej Ligi Przedmiotowej z Historii. Tegoroczny konkurs tematycznie nawiązywał do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ze zwróceniem uwagi na życie i działalność postaci - Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Hallera, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Choć reprezentowali oni różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religią, urodzili się pod różnymi zaborami - to potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: NIEPODLEGŁOŚCI.

Uroczystość wpisała się w obchody Jubileuszu 100 - lecia istnienia szkoły. W związku z tym przybyli goście mieli okazję obejrzeć debatę polityków początków XX wieku, przygotowaną przez uczniów liceum pod kierunkiem p. Ewy Gałązki.

W eliminacjach wzięło udział 19 uczniów ze szkół powiatowych, którzy prezentowali niezwykle wysoki poziom wiedzy – co podkreśliła koordynator konkursu p. Emilia Piętka. Najlepsi okazali się:

I miejsce- Michał Chabrowski (I LO im. Marszałka J. Piłsudskiego w Garwolinie; opiekun E.Gałązka).

II miejsce- Mikołaj Skwarek (LO im. J. Lelewela w Żelechowie; opiekun U. Kobielus).

III miejsce- Jakub Kondej (ZSP nr 1 CKU im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie; opiekun E. Toporkiewicz).

W imieniu Starosty Powiatu Garwolińskiego Pana Marka Chciałowskiego, Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Pan Jerzy Duchna pogratulował zwycięzcom Ligii i wręczył nagrody książkowe.

Podziękowanie i gratulacje popłynęły również do kadry pedagogicznej przygotowującej uczniów do VII Powiatowej Ligii Przedmiotowej z Historii, koordynatora tegorocznej Ligii Pani Emilii Piętki oraz Pani Joanny Ostrowskiej dyrektora szkoły za gościnę najlepszych historyków w powiecie.