Nowe perspektywy współpracy

Utworzono: poniedziałek, 21, maj 2018

DSC00899

W dniu 18 maja 2018 r. w Starostwie Powiatowym w Garwolinie odbyło się spotkanie Starosty Garwolińskiego Marka Chciałowskiego z delegacją z Białorusi, której przewodniczył zastępca Przewodniczącego Rejonu Gorki. Delegacja z Białorusi została zaproszona do udziału w Święcie Kwitnącej Wiśni w Grójcu, z którym od wielu lat miasto Gorki współpracuje.

Rejon Gorki też aktywnie prowadzi wymianę z gminą Uniejów. Do Garwolina delegacja przybyła z propozycją nawiązania współpracy między Powiatem Garwolińskim, a Rejonem Gorki. Należy nadmienić, że już wcześniej porozumienie o współpracy zostało podpisane między miastem Gorki a Garwolinem w 2002 r. i realizowane były wymiany młodzieży polskiej i białoruskiej, w których uczestniczyli uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Garwolinie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Garwolinie. Również zorganizowany był wyjazd grupy około 50 osób reprezentujących różne zakłady i organizacje na uroczystościach upamiętniających bitwę pod Lenino z udziałem kombatantów, władz państwowych i kościelnych Podczas wyjazdu uczestnicy mogli odwiedzić Katyń znajdujący się na terenie Rosji. Młodzież z garwolińskich szkół uczestniczyła również w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w mieście Gorki np. „Słowiański Korowód”. Zaproponowana tematyka współpracy dotyczyłaby wymiany grup artystycznych i sportowych, wymiany młodzieży szkolnej, a także organizacji pozarządowych. Rejon Gorki znajduje się około 70 km od Katynia oraz Smoleńska. Podczas rozmów padła propozycja, aby podczas wymiany była możliwość odwiedzenia grobów pomordowanych w Katyniu i uczcili pamięć tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Zagraniczni goście zaakceptowali złożoną propozycję. Dalsze losy podpisania porozumienia uzależnione są od stanowiska radnych Rady Powiatu, którzy w uchwale mają wyrazić zgodę na podpisanie przez starostę takiego porozumienia. W spotkaniu uczestniczył również sekretarz Urzędu Miasta Pan Cezary Tudek.