Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu „Lisie Jamy”

DSC02293

14 września 2018 roku w miejscu kaźni, Lisich Jamach (nadleśnictwo Kotwica, wieś Miętne), gdzie w latach 1942-1944 dokonano mordów na ludności polskiej, żydowskiej, romskiej, a także na jeńcach radzieckich zorganizowano Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu.

W uroczystości poświęconej czci i pamięci o poległych tam osób oraz hołd dla ofiar, które oddały swoje życie za Ojczyznę wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń oraz kombatanci. W imieniu Starosty Powiatu Garwolińskiego w wydarzeniu wziął udział Pan Jerzy Duchna Dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu.

Tuż po przywitaniu gości oraz wprowadzeniu pocztów sztandarowych, rozpoczęła się Msza Święta, którą odprawili Dziekan Kolegiaty pw. Przemienienia Pańskiego ks. Ryszard Andruszczak, proboszcz Parafii Podwyższenia Świętego Krzyża w Miętnem ks. Jerzy Janowski oraz wikariusz tej parafii ks. Piotr Wasyljew. Modlitwę poprowadził także rabin Tomasz Krakowski.

Następnie oddano hołd poległym i złożono wieńce pod pomnikiem przez przybyłe delegacje. Tak zakończyła się część oficjalna, po której nastąpiła część artystyczna przygotowana przez uczniów Szkoły Podstawowej w Michałówce pod opieką Ewy Czajki i Beaty Potapskiej.