Stulecie Liceum im. Marszałka Józefa Piłsudskiego

DSC 0759

Szkoła „na Długiej” ma już 100 lat. Jubileuszowa uroczystość odbyła się 20 października pod Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego.

Obchody 100-lecia rozpoczęła Msza Święta w kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, w której wzięli udział wszyscy zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie. Koncelebrowana przez księży absolwentów Liceum ( Ogólniak ukończyło ponad 30 księży) oraz księży pracujących w ostatnich latach w szkole pod przewodnictwem proboszcza parafii ks Prałata Ryszarda Andruszczaka.

Po nabożeństwie złożono kwiaty pod Kamieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego, chór szkoły wraz ze zgromadzonymi odśpiewał hymn szkoły Legiony, po czy nastąpiło złożenie kwiatów przez delegacje oraz przemarsz do Szkoły Podstawowej nr 1 na ul. Żwirki i Wigury. Na hali sportowej odbyła się część oficjalna wraz z przemówieniami reprezentantów władz, którzy w większości również ukończyli Liceum. Pan Starosta Garwoliński mówił: „Dzisiaj mówimy szkoła na Długiej, przecież powstała niewiele przed odzyskanie Niepodległości. To obywatele miasta Garwolin wiedzieli, że aby budować przyszłość Polski trzeba postawić na edukację i utworzyli szkołę. A szkoła później pracowała- pracowała przez okres międzywojenny, w czasie wojny, pracowała i później. To szkoła wartości, to szkoła rodzinna, bo tam panuje rodzinna atmosfera. Jestem dumny jako Starosta Powiatu Garwolińskiego, że mamy taką szkołę, która jest symbolem polskości , wartości oraz symbolem wspaniałej pracy nauczycieli.”

Podczas uroczystości Pan Starosta Marek Chciałowski przekazał na ręce Pani Dyrektor podziękowania, a także wręczył okolicznościowe medale byłym dyrektorom szkoły oraz nauczycielom. Należy nadmienić, że były absolwent Marian Piłka radny sejmiku mazowieckiego złożył na ręce Pani Dyrektor Joanny Ostrowskiej medal dla Liceum „Zasłużony dla Mazowsza”. Każdy z przemawiających składał gratulacje na ręce Pani Dyrektor Joanny Ostrowskiej i życzył kolejnych jubileuszy jak i sukcesów oraz dumy z tego, jak wykształceni ludzie opuszczają mury szkoły i później reprezentują ją w całej Polsce. Na hali zgromadziło się wielu nauczycieli oraz absolwentów, którzy z łzami w oczach słuchali przygotowanej akademii i oglądali prezentację multimedialną, na której mogli odnaleźć siebie z czasów szkolnych.

Każdy jubileusz jest niezwykłym wydarzeniem, aby uczcić 100 lat Liceum na jego terenie został postawiony pomnik upamiętniający ten ważny moment. Poświęcenie pomnika dokonał ks Prałat Ryszard Andruszczak.

U stóp pomnika znajduje się wmurowana czapka Maciejówka- charakterystyczny element dla Liceum, który posiada każdy uczeń szkoły, część umundurowania, która na naszym terenie wyróżnia tzw. Ogólniak.

Każdy kto wsparł finansowo budowę pomnika dostał okolicznościowy medal.

W szkole została odsłonięte również tablica pamiątkowa„upamiętniająca trud zdobycia niepodległości, okupiony Polską krwią, jak również trud i wysiłek kształtowania nowego człowieka w murach tego Liceum na przestrzeni ostatniego stulecia” poświęcenia dokonał ks Krzysztof Dudziak absolwent Liceum, obecnie pracujący w Wiedniu.