Pomnik na Jubileusz

DSC 0218

Z okazji 100-lecia istnienia Liceum oraz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przy szkole stanął pomnik ze słowami Piłsudskiego „Ten kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości…

Poświęcenia pomnika przed budynkiem szkoły dokonał ks. Prałat Ryszard Andruszczak: „ Widzimy na jego szczycie symbol zwycięstwa orła w koronie zwieńczonej krzyżem(…) Poniżej znajdziemy łacińską literę „V”- oznaczającą VICTORIA, CZYLI ZWYCIĘSTWO; a w tę literę wpisane logo I-ego liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Poniżej tablica dedykacyjna i u stóp pomnika złożona Maciejówka, czapka ze stroju legionistów Piłsudskiego, na stałe złączona z naszym liceum, z uroczystością czapkowania pierwszych klas oraz z elementem galowego stroju tutejszej społeczności szkolnej, tak pięknie wyróżniającej się w naszym mieście i w naszym regionie”

Pomnik powstał z inicjatywy Starosty Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego. Powołany został Komitet Budowy Pomnika w składzie: Marek Chciałowski- Przewodniczący, Jerzy Duchna- Wiceprzewodniczący, Justyna Maszkiewicz- Skarbnik, Zbigniew Leszek, Jan Maciejewski, Joanna Ostrowska, Tomasz Rękawek.

Projekt pomnika wykonał i zrealizował artysta plastyk Eugeniusz Ochnio, który był również nauczycielem w Liceum. Komitet pozyskał wielu inwestorów, którzy wyrazili chęć wsparcia. Darczyńcami tej inicjatywy byli:

1. Lech Poźniak Dyrektor Brüggen Polska Sp. z o.o.
  2. Ovidio Dri - Dyrektor Zarządzających Huty Szkła „Czechy” S.A.
  3. Krzysztof Tomaszek Prezes Stowarzyszenia Lokalnej Grupy Działania Forum Powiatu Garwolińskiego
  4. Jakub Drozdowski Dyrektor Rejonu Budimex SA
  5. Prezes Dariusz Rękawek Interdruk SA
  6. Tomasz Rękawek Interdruk SA
  7. Jarosław Janowski Dyrektor Generalny Zeller Plastik Poland Sp. z o.o
  8. Wiesław Sowa Czan Spółka z o.o
  9. Firma Ochnik SA
  10. Tadeusz Zając
  11. Jan Maciejowski
  12. Zbigniew Leszek
  13. Hanna Stefańska Baran
  14. Eugeniusz Owczarczyk
  15. Jarosław Wyglądała Prezes Ekolider
  16. ks Ryszard Andruszczak Prepozyt Parafii Przemienienia Pańskiego w Garwolinie
  17. ks kanonik Tendorf Włodzimierz Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Parysowie
  18. Joanna Kuźnicka
  19. Augustyna Płatek
  20. Tadeusz Czamara
  21. Joanna Rybacka

Wszystkie osoby prywatne oraz firmy w ramach zaangażowania w powstanie pamiątkowej budowli otrzymały podziękowania wraz z okolicznościowym medalem.