Spotkanie organizacji i stowarzyszeń kombatanckich

DSC00771

W poniedziałek 5 listopada 2018 roku w siedzibie Starostwa Powiatowego odbyło się spotkanie z przedstawicielami organizacji i stowarzyszeń kombatanckich działających w Powiecie Garwolińskim. Celem zebrania było podsumowanie podjętych dotąd działań oraz podziękowania za lata współpracy, która przebiegała sprawnie i z zaangażowaniem każdej ze stron.

Pan Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oznajmił zgromadzonym, że jest dumny z organizowanych uroczystości oraz z licznych wzmianek historycznych, które podczas trwania kadencji zostały pierwszy raz wdrożone i są kontynuowane na terenie powiatu.

Ks. Kan. Edmund Szarek, który zabrał głos podziękował Panu Staroście za inicjatywę, która jest dobrą okazją do zastanowienia się nad wspólnotą, którą tworzą wszystkie organizacje i stowarzyszenia. Przedstawił pomysł, aby wprowadzić na terenie powiatu garwolińskiego jednego duszpasterza, który będzie czuwał nad całą wspólnotą. Zaprosił również na Zaduszki za wszystkich poległych w obronie ojczyzny związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości, wszystkie stowarzyszenia wraz ze sztandarami. Msza Święta odbędzie się 12 listopad  2018r. w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Łaskarzewie.

Przedstawiciele poszczególnych organizacji wyrazili swoją wdzięczność dla Pana Starosty Marka Chciałowskiego za dotychczasową współpracę, podejmowanie wiele inicjatyw związanych z upamiętnieniem działań mieszkańców Powiatu Garwolińskiego w walce o Niepodległość Polski oraz publikacje historyczne, organizowanie uroczystości patriotycznych, religijnych, konkursów i debat.

Przedstawiciele, którzy zostali zaproszeni na spotkanie reprezentowali poszczególne organizacje i stowarzyszenia: Tadeusz Celej i Zarzycki Henryk- Związek Kombatantów Batalionów Chłopskich, Antoni Frąckiewicz, Antoni Chomicz, Marian Cabaj i Zygmunt Michalik- Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Obwodu „Gołąb”, Marian Kaczkowski i Klemens Ptach - Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy, Andrzej Domański- Związek Inwalidów Wojennych RP Zarząd Oddz. Garwolin, Wojciech Szczegot- Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 1 Pułku Strzelców Konnych, Ks. Kan. Edmund Szarek- Duszpasterz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Starosta Powiatu Garwolińskiego uhonorował medalem Zygmunta I osoby zasłużone dla Powiatu Garwolińskiego.