Stulecie Związku Nauczycielstwa Polskiego

DSC00840

7 listopad 2018 roku to ważna data dla wszystkich nauczycieli na terenie powiatu garwolińskiego. To właśnie tego dnia odbyła się uroczystość Stulecia ZNP oraz uroczyste wręczenie sztandaru.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie, następnie zgromadzeni udali się do sali widowiskowej w Centrum Sportu i Kultury w Garwolinie. To tam odśpiewano hymn i uroczyście wręczono sztandar, który jest symbolem Naszej Ojczyzny i środowiska, w którym Związek funkcjonuje, uzewnętrznia on szczytne wartości duchowe i moralne. Jest to symbol idei prawości oraz godności zbiorowej. W dalszej części została przedstawiona historia Związku „Związek Nauczycielstwa Polskiego powstał w 1905r., utworzony jako tajna organizacja polskiego nauczycielstwa szkół początkowych przez konspiracyjny Zjazd przedstawicieli wszystkich guberni Królestwa Polskiego. W czasie trwania zaborów Związek zajmował się bezpłatnym nauczaniem w języku ojczystym oraz kształceniem nauczycieli i wydawaniem czasopism. W powiecie garwolińskim działało 15 ognisk nauczycielskich przy ogólnej liczbie około 300 członków ZNP. W latach okupacji przyjął nazwę Tajnej Organizacji Nauczycielskiej i rozwijał samopomoc dla rodzin ofiar wojny i represji okupanta, organizował tajne nauczanie na wszystkich poziomach kształcenia. Jawną działalność wznowił 6 lutego 1945r. i nawiązał na wszystkich szczeblach administracji współpracę w interesie szkoły, dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pracowników nauki. Obecnie obszarem działalności Oddziału ZNP w Garwolinie jest objętych 15 samorządów, 82 placówek oświatowych z terenu powiatu i 830 członków.„ Zostały również wręczone odznaczenia i medal Pro Masovia od Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, który wręczyła Pani Magdalena Sałata Dyrektor Siedleckiej Delegatury Urzędu Marszałkowskiego. Pan Starosta Marek Chciałowski wręczył symboliczny element, który mówi o Związku i o stuleciu polskości Orzeł Piastowski, na którym jest herb powiatu garwolińskiego podziękował za współpracę i powiedział „100 lat istnieje związek- został założony z potrzeby serca, istniał z potrzeby ludzi i będzie trwał z potrzeby pracowników” oraz wręczył odznaczenia zasłużonym działaczom związkowym ryngrafy powiatu garwolińskiego wraz z publikacją Powiat garwoliński Dwory, pałace i folwarki” autora Pawła Ajdackiego.

Podczas obchodów nie zabrakło występów uzdolnionej młodzieży z lokalnych szkół, którzy zaprezentowali swoje talenty muzyczne. Uczestnicy również poznali laureatów konkursów, które zostały zorganizowane na potrzeby Stulecia Związku były to „Portret nauczyciela słowem malowany” dla uczniów klas starszych i dla klas młodszych „Portret mojego nauczyciela”.

Wśród zaproszonych przybyli Burmistrz Miasta Garwolin- Tadeusz Mikulski i Wiceburmistrz- Marzena Świeczak, Teresa Bąk- Członek Zarządu Powiatu, Piotr Osmólski- Przewodniczący Rady Powiatu, Paweł Osmólski- Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Pani Stanisława Prządka – poseł czterech kadencji, HONOROWY CZŁONEK Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz przedstawiciele oddziałów ZNP z Węgrowa, Żelechowa, Mińska Mazowieckiego, Łosic, Otwocka, a także przedstawiciele związków zawodowych. Wśród przybyłych byli również dyrektorzy szkół, obecni nauczyciele, a także emerytowani nauczyciele z placówek oświatowych z terenu Powiatu Garwolińskiego.

Zostały na 100-leciu wręczone medale Komisji Edukacji Narodowej, złote odznaki Związku Nauczycielstwa Polskiego, 50 lat przynależności do ZNP oraz medale dla członków z ponad 50-letnią przynależnością do Związku.