100- lecie odzyskania niepodległości

DSC00962

11 listopada to najważniejsze święto dla Polski, szczególnie rok 2018 jest momentem, w którym uczciliśmy 100 lat wolności. Nasza Ojczyzna jaką jest powiat i miasto Garwolin uroczyście uczciła setną rocznicę suwerenności, odprawiona została Msza Święta, poświęcono pomnik z okazji 4 jubileuszy oraz odsłonięty orzeł na obelisku poświęconym Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.

O godz. 10:00 władze samorządowe, sztandary, Orkiestra Dęta OSP Garwolin oraz mieszkańcy Garwolina zebrali się na Mszy Świętej w parafii pw. Przemienienia Pańskiego, którą odprawił wysłannik biskupa pomocniczego ks. Dr Jarosław Ruciński. Współkoncelebransami byli ks. prałat Ryszard Andruszczak, prepozyt kolegiaty Przemienienia Pańskiego, ks. kan. Stanisław Małek, proboszcz parafii MB Częstochowskiej i ks. Andrzej Lemieszek, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Sulbinach. Podczas homilii ks. Ruciński porównał wdowę z Ewangelii do obrońców Polski, których charakteryzowała siła ducha „Przez 123 lata nie było polskich granic, polskich urzędów i polskiej armii. Polska trwała jednak w sercach Polaków, trwała w modlitwie, w pieśni, w tęsknocie, w zaciszu rodzinnych domów, wszędzie tam, dokąd nie sięgał policyjny dozór (…)”

Po zakończonej Mszy Świętej wszyscy udali się pod pomnik upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości, 600-lecie parafii w Garwolinie, 200-lecie diecezji siedleckiej i 250-lecie konfederacji barskiej, który został poświęcony na terenie kościoła.

Następnie Orkiestra Dęta OSP Garwolin, sztandary, przedstawiciele władz oraz harcerze trzymający w rękach biało-czerwoną flagę przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, na którym Pan Marian Cabaj oraz profesor Zbigniew Gnat-Wieteska odsłonili orła trzymającego w dziobie rozerwane kajdany i zrywającego się do lotu, który jest symbolem odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zostały również złożone kwiaty pod pomnikiem oraz o godzinie 12 odśpiewany hymn.

Obchody 100-lecia na Skwerku Józefa Piłsudskiego zgromadziły wielu mieszkańców, którzy mogli uczcić to wydarzenie śpiewem pieśni patriotycznych wraz z Chórem Miasta oraz Orkiestrą z Trąbek, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski oraz Pan Paweł Ajdacki rozdawali książki wraz z dedykacjami „Powiat Garwoliński pałace, dwory i folwarki”. Każdy uczestnik znalazł coś dla siebie.