Sukces KGW w powiecie garwolińskim

serce

29 listopada 2018 roku weszła w życie ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich. Jest to pierwszy akt prawny w zupełności poświęcony tego typu organizacjom. Dzięki wprowadzonym zmianom działające koła uzyskały osobowość prawną, co za tym idzie mają możliwość, by aplikować po dotacje, środki finansowe na bieżącą działalność i rozwój.

Biuro Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Garwolinie rozpoczęło przygotowania do rejestracji Kół Gospodyń Wiejskich dniem otwartym, który odbył się w sobotę 1 grudnia 2018 roku. W tym dniu pracownicy ARiMR udzielali wszelkich informacji dla zainteresowanych rejestracją istniejących kół a także utworzeniem nowych.

Na początku grudnia ubiegłego roku ruszyła także kampania promocyjna w powiecie mająca na celu zachęcenie mieszkańców powiatu garwolińskiego do czynnego włączenia się w działania kół gospodyń wiejskich oraz ich rejestrację. Jak mówi starszy inspektor Anna Lewandowska z Biura Powiatowego ARiMR -Rozpoczęte przez nas działania promocyjne przyniosły zamierzony efekt. Telefony do naszego biura z pytaniami dotyczącymi rejestracji KGW się urywały. W promocję zaangażowane były lokalne portale informacyjne oraz garwoliński tygodnik.

Na naszą prośbę urzędy gmin oraz starostwo powiatowe opublikowały na swoich stronach internetowych informację o możliwości rejestracji, za co serdecznie dziękujemy – dodaje Starszy Inspektor BP ARiMR.

Z inicjatywy posła Grzegorza Woźniaka 16 grudnia w Powiatowym Centrum Kultury i Promocji „Dworek” w Miętnem odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. W spotkaniu wzięło udział około 60 osób z terenu naszego powiatu.

Pierwszy wniosek o rejestrację wpłynął 7 grudnia. Do końca grudnia w Biurze Powiatowym ARiMR złożono 52 wnioski o rejestrację. 27 grudnia minął termin składania wniosków o udzielenie wsparcia finansowego dla Kół Gospodyń Wiejskich. Z tej możliwości skorzystało 46 kół. Wysokość dotacji była uzależniona od liczby członków i wynosiła od 3 do 5 tysięcy złotych. 28 grudnia Kierownik Biura Powiatowego ARiMR Marcin Jaroń wydał 46 decyzji o przyznaniu dotacji na łączną kwotę 166 000 złotych. Jest to blisko 10% środków, które trafiły do kół gospodyń na terenie całego województwa.

W rankingu biur powiatowych pod względem liczby zarejestrowanych kół garwolińskie biuro uplasowało się na drugim miejscu w województwie mazowieckim.

Składamy serdecznie podziękowania dla pracowników Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Garwolinie z siedzibą w Miętnem za zaangażowanie i włożoną pracę w promocję oraz rejestrację Kół Gospodyń Wiejskich z powiatu garwolińskiego.