1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Kopia zapasowa Plakat Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych- przód

Zbliża się Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – na tę szczególną okoliczność Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki przygotował specjalny kalendarz wydarzeń.

Powiatowe obchody rozpocznie 1 marca uroczysta Msza Święta, która zostanie odprawiona o godzinie 10.00 w Kolegiacie pw. Przemienienia Pańskiego w Garwolinie. Po eucharystii zostaną złożone kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary stalinizmu.

Około godziny 11.15 rozpocznie się koncert piosenek partyzanckich „Pieśnią wywalczyć wolność”.

Od 1 marca do 8 marca na parterze budynku starostwa powiatowego w Garwolinie dostępna będzie wystawa grafik związana z Żołnierzami Wyklętymi. W kolejnych tygodniach wystawa trafi do szkół średnich powiatu.

Kolejnym punktem marcowych obchodów będzie IV „Turniej Niezłomnych” – halowy turniej piłki nożnej o szablę rotmistrza Witolda Pileckiego. Turniej odbędzie się na Gminnej Hali Sportowej w Maciejowicach i jest współorganizowany przez Wójta Gminy Maciejowice Tomasza Kwiatkowskiego.

W niedzielę 10 marca rozegra się IV edycja gry miejskiej pn. „Obywatele na start!”. W tym roku gra będzie miała miejsce w Żelechowie i po raz pierwszy zwycięzcy zostaną wyłonieni w dwóch kategoriach. W pierwszej kategorii zmierzą się szkoły średnie z terenu naszego powiatu. Zwycięzcą w drugiej kategorii może zostać drużyna rodzinna, grupa przyjaciół lub np. harcerze. Współorganizatorami tego wydarzenia są Burmistrz Miasta i Gminy Żelechów Łukasz Bogusz oraz Liceum Ogólnokształcące im. Joachima Lelewela w Żelechowie.

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończy IV „Łaskarzewski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych”, który odbędzie się w budynku OSP Łaskarzew. Wyświetlimy m.in. film „Pilecki” w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego. Maraton współorganizują Radny Rady Powiatu Garwolińskiego Marek Ziędalski oraz Burmistrz Miasta Łaskarzew Anna Laskowska.

Organizatorem powyższych wydarzeń obok Starosty Powiatu Garwolińskiego Mirosława Walickiego jest Klub Młodzieży Patriotycznej Powiatu Garwolińskiego.

Kopia zapasowa Plakat Narodowy Dzień Żołnierzy wyklętych-1