Minister Środowiska z wizytą w Powiecie Garwolińskim

DSC 0609 Kopiowanie

W środę 6 marca gościem powiatu garwolińskiego był minister środowiska Henryk Kowalczyk. Minister odwiedził uczniów w Zespole Szkół w Miętnem, spotkał się z samorządowcami a także odbył dwa otwarte spotkania z mieszkańcami powiatu.

Wizyta rozpoczęła się od lekcji o środowisku, którą poprowadził Pan minister w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem. Uczniowie usłyszeli m.in. o ochronie środowiska pod względem dbania o czystości powietrza czy wód. Henryk Kowalczyk przybliżył młodzieży także program realizowany przez jego resort „Czyste Powietrze”. Młodzież miała również możliwość zadawania pytań, która wykorzystała wyczerpująco. Z sali padły pytania m.in. o przekop mierzei wiślanej, wycinkę lasów czy dziurę ozonową.

Kolejnym punktem wizyty ministra w naszm powiecie było spotkanie z samorządowcami. Przedstawiciele poszczególnych miast i gmin rozmawiali z ministrem kowalczykiem o programie czyste powietrze czy gospodarce odpadami. Gościem tego spotkanie był także Waldemar Dubiński, wiceprzewodniczący regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, który poruszył temat zmian spowodowanych wprowadzeniem zastępczej komunikacji autobusowej dla pociągów z pilawy do Warszawy.

Następnie Pan minister wraz ze starostą powiatu Mirosławem Walickim udali się do Maciejowic. Spotkanie w Maciejowicach rozpoczęło się na terenie oczyszczani ścieków w Maciejowicach, która wymaga pilnej modernizacji. Około godziny 15.30 rozpoczęło się otwarte spotkanie z mieszkańcami gminy Maciejowice. Maciejowiczanie usłyszeli z ust ministra o możliwości pozyskania dofinansowania wymiany kotłów centralnego ogrzewania, termomodernizacji swoich domów czy wybudowaniu mikroinstalacji OZE.

Wieczorem minister środowiska powrócił do Garwolina gdzie o godzinie 18.00 spotkał się z mieszkańcami Powiatu Garwolińskiego. W tym spotkaniu uczestniczyła także wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak.