XLI OLIMPIADA WIEDZY GEODEZYJNEJ I KARTOGRAFICZNEJ

56340111 549251412229945 7411946442777952256 n

W dniach 4 - 6 kwietnia 2019 roku odbył się w Żelechowie finał centralny XLI Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej i Kartograficznej. Organizatorami byli Stowarzyszenie Geodetów Polskich oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie.

4 kwietnia odbyła się uroczystość rozpoczęcia Olimpiady oraz etap okręgowy.

75 uczniów Techników Geodezyjnych z terenu całej Polski rozwiązywało zadania tekstowe
i pytania testowe obejmujące wiedzę z zakresu geodezji. 5 kwietnia zespoły uczniów wykonywały 2 zadania terenowe. W godzinach wieczornych zostały ogłoszone wyniki klasyfikacji drużynowej oraz klasyfikacji indywidualnej etapu okręgowego.

A oto pełne wyniki finału drużynowego:

Drużynowo:
I miejsce zajęła reprezentacja Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie;
II miejsce – reprezentacja Zespołu Szkół Budowlano-Geodezyjnych w Białymstoku;
III miejsce – reprezentacja Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy;
IV miejsce – reprezentacja Technikum Geologiczno-Geodezyjno-Drogowego w Warszawie;
V miejsce – reprezentacja Technikum Geodezyjnego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Żelechowie

6 kwietnia odbył się etap centralny XLI Olimpiady Wiedzy Geodezyjnej
i Kartograficznej. 20 najlepszych uczniów etapu okręgowego przystąpiło do rywalizacji w etapie centralnym. Po I części finału wyłoniono najlepszą jedenastkę, która odpowiadała na wylosowany zestaw 4 pytań w obecności jury i wszystkich uczestników olimpiady.

A oto pełne wyniki finału indywidualnego:

Laureatami zostali:
I miejsce – Jakub Ciupak z PSBiG w Lublinie;
II miejsce – Michał Prędki z ZSKU w Rzeszowie;
III miejsce – Damian Janczak z PSBiG w Lublinie;

Tytuł finalisty uzyskali:
Damian Krawczyk z ZSP w Żelechowie,
Jakub Sokołowski z ZSB w Bydgoszczy,
Patryk Kondrat z ZSBG w Białymstoku,
Jędrzej Szulc z ZSB w Szczecinie,
Mateusz Dusza z ZSB w Bydgoszczy.

W trakcie trwania Olimpiady opiekunowie wraz z uczniami uczestniczyli
w wycieczkach do Siedlce, Woli Gułowskiej, Okrzei i Jeruzala, odbyli spacer po Żelechowie połączony z wizytą w Ratuszu. Obejrzeli sztukę „Ożenek” żelechowskiego teatru amatorskiego „Niby nic”.

5 kwietnia odbył się w piwnicach Pałacu Żelechów dla opiekunów drużyn, a po południu w szkole dla uczestników Olimpiady wykład, wygłoszony przez dr inż. Tadeusza Kośkę „Znak graniczny – dokument, świadek zdarzeń, zabytek”.

6 kwietnia 2019r. po zakończeniu etapu centralnego, odbyła się uroczystość zamknięcia Olimpiady i wręczenia nagród dla zwycięzców. Uroczystość zakończenia zaszczycili:

-         Grzegorz Woźniak – Poseł na Sejm RP

-     Marianna Brzozoska-Skwarek – Naczelnik Wydziału departamentu Strategii Kwalifikacji i Kształcenia Zawodowego reprezentująca Ministerstwa Edukacji Narodowej Annę Zalewską

-         Waldemar Izdebski – Główny Geodeta Kraju (absolwent TG w Żelechowie)

-         Janusz Walo – Prezes SGP (absolwent TG w Żelechowie)

-         Barbara Kosińska - Sekretarz Generalny SGP (absolwent TG w Żelechowie)

-         Maria Gadomska – Przewodnicząca Komitetu Głównego Olimpiady

-         prof. Zofia Więckowicz – Przewodnicząca Jury Olimpiady

-         Iwona Kurowska – Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego

-         Łukasz Bogusz – Burmistrz Żelechowa

-         Zenon Steafnowski – Wójt Gminy Kłoczew

Warto też nadmienić, że zarówno Stowarzyszenie Geodetów Polskich, jak i ZSP
w Żelechowie pozyskali bardzo wielu sponsorów Olimpiady. Dzięki temu udało się zakupić
i przygotować cenne nagrody dla zwycięzców.

W opinii większości uczestników organizacja Olimpiady stała na bardzo wysokim poziomie. Organizatorzy – dyrekcja, nauczyciele i pracownicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Ignacego Wyssogoty Zakrzewskiego w Żelechowie, zadbali o rzadko spotykaną atmosferę życzliwości i pomocy dla wszystkich przebywających tu w tych dniach gości. Dyrektor szkoły Grzegorz Szymczak, żegnając uczestników gratulował zwycięzcom i ich opiekunom oraz życzył wszystkim pomyślności cytując słowa hymnu geodetów:

„Niech żyje geodezja,

Polskiej nauki kwiat,

Niech żyją geodeci,

Niech żyją nam sto lat!”