Przejdź do treści

Uczennica z ZS Nr 2 wygrała międzynarodowy konkurs kulinarny

Drukuj

66036117 1714563865511785 6912025482317791232 n

1 lipca 2019 roku w Koblenz odbył się Międzynarodowy Konkurs Kulinarny dla szkół gastronomicznych organizowany przez Euro-Toques Deutschland e.V.


Polskę reprezentowała Patrycja Banaszek z Zespołu Szkół nr 2 w Garwolinie im. Tadeusza Kościuszki. Patrycja jako laureatka II Ogólnopolskiego Konkursu „Kuchnia nadwiślańska” organizowanego w tejże szkole dostała szansę wyjazdu na konkurs do Koblenz w Niemczech.

Jean Bos oraz nasz szef kuchni restauracji „Sulbin” Marek Rybacki przygotowali receptury dań zgodnie
z tematem konkursu – finger food. Do przygotowania było 6 różnych przekąsek w ilości po 12 porcji w czasie 5 godzin i 1 godzina na serwis. Tu należy wspomnieć że przekąski miały być pikantne i serwowane na zimno oraz gorąco. Organizator w regulaminie Konkursu zawarł spis produktów, których należy użyć i które zapewnia dodatkowo. Nie można było używać żadnych innych produktów. Każdą potrawę należało serwować na zapewnionych przez organizatora talerzach.

Treningi Patrycji Talarek uczennicy I klasy Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych rozpoczęły się 19 czerwca, codziennie pod bacznym okiem nauczycielek Pani Iwony Kiełt i Pani Elżbiety Buczek od godzin porannych uczennica zmagała się z czasem i stresem, po południu rozpoczynała kolejny trening z Markiem Rybackim którego wspierali Marcin Soból i Mariusz Zając. Po 10 – 12 godzinach kończyła, a następnego dnia od rana kolejny dzień zmagań z jednym dniem przerwy na odpoczynek.

Logistyką wyjazdu zajęła się Pani Renata Rybacka i Jean Bos. Grupa dotarła do Koblenz w niedzielę
w południe. Był czas na zwiedzanie miasta, ostatnie wskazówki i chwile relaksu. Następnego dnia o godzinie 11.00 odbyła się odprawa, a o 13.00 Patrycja wystartowała wraz z 5 innymi uczestnikami. Jak na najmłodszą zaledwie 16 letnią uczennicę przez cały czas trwania konkursu zachowywała spokój i opanowanie. Nie wpadała w panikę, a w sytuacjach kryzysowych bardzo szybko podejmowała właściwe decyzje.

Zadania wykonała jako pierwsza i jak się później okazało jedyna wydała cały serwis o czasie. Dokładnie
o godzinie 20.21 ogłoszono zwycięzcę Konkursu. Patrycja okazała się mistrzem i zajęła I miejsce. Gratulacjom i uściskom nie było końca.

Jesteśmy najlepsi w konkursie i jak widać nasze szkolnictwo zawodowe i poziom kształcenia w ZSnr2 w Garwolinie niczym nie ustępuje kształceniu zawodowemu w Europie.

Szczególne podziękowania należą się Stowarzyszeniu Euro-Toques Polska, Pani Dyrektor Ewie Flaga z Zespołu Szkól nr 2 w Garwolinie i Komitetowi Rodzicielskiemu, firmie GastroArt studio kulinarne oraz Hotel&Restauracja „Sulbin” w Garwolinie za wsparcie merytoryczne i finansowe powyższego przedsięwzięcia.

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews