XI Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich

Utworzono: poniedziałek, 08, lipiec 2019

image215

W niedzielę 7 lipca br., na stadionie miejskim w Pilawie odbyły się XI Mazowieckie Zawody Sikawek Strażackich. Po czteroletniej przerwie, ziemia garwolińska znowu gościła przedstawicieli drużyn OSP z całego Mazowsza. W Pilawie drużyny OSP rywalizowały pod hasłem „Strażacy w służbie niepodległej”.

Na starcie imprezy stanęło 19 drużyn, w tym dwie kobiece. Celem zawodów jest przede wszystkim prezentacja historycznych sikawek i strojów strażackich oraz popularyzacja działalności Ochotniczych Straży Pożarnych, przypomnienie ich znaczenia i roli w historii, jak również popularyzacja tradycji pożarnictwa w powiecie garwolińskim i na Mazowszu.

Zawody otworzył prezes ZOW ZOSP RP Antoni Jan Tarczyński, który przyjął meldunek o gotowości oddziałów do rozpoczęcia zawodów. Startujące drużyny oraz przybyłych gości przywitali wiceprezes ZOW ZOSP RP i burmistrz Pilawy Albina Łubian, oraz prezes ZOP ZOSP RP w Garwolinie Waldemar Sabak. Powodzenia uczestnikom życzyli także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. wicemarszałek senatu Maria Koc, starosta powiatu Mirosław Walicki.

Sędzią głównym był st. bryg. Maciej Kalinowski. Komisja oceniała startujące drużyny w dwóch kategoriach: w konkursie elegancji oraz sprawności i szybkości na torze sprawnościowo-bojowym.

W konkursie elegancji wygrali strażacy OSP Kozice (gm. Trojanów) przed żeńską drużyną OSP Puznówka (gm. Pilawa) oraz żeńską drużyną OSP Garwolin. Drugą konkurencją był tor sprawnościowo-bojowy, w którym liczył się czas i precyzja pokonywania poszczególnych elementów oraz sprawność strażackiej sikawki. Najszybciej tor pokonała drużyna OSP Garwolin (61,98 s). Drugie miejsce zajęła jednostka OSP Zabruzdy z gm. Miastków Kościelny (65,29 s), a trzecie żeńską drużyna OSP Garwolin (67,09 s). Inne drużyny z powiatu garwolińskiego, które startowały w Pilawie to: 8. miejsce zajęła żeńska drużyna z Puznówki (84,30 s), 9. OSP Niecieplin (86,25 s), 11. OSP Wola Rębkowska (87,66 s), 18. OSP Puznówka (112,15 s).

Organizatorem tegorocznych zawodów byli: Miasto i Gmina Pilawa, Starostwo Powiatowe w Garwolinie, Zarząd Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Mazowieckiego, Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP Powiatu Garwolińskiego oraz Komenda Powiatowa państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawował Marszałek Województwa Mazowieckiego. Obydwie drużyny żeńskie zostały wyróżnione przez władze powiatowe symbolicznymi czekami o wartości 1000 zł. Czek dla OSP Puznówka wręczył zawodniczkom Starosta Mirosław Walicki, dla OSP Garwolin Wicestarosta Iwona Kurowska, która jest członkiem tej jednostki.

- Druhny i druhowie, chcę wyrazić wielki szacunek dla was, dla waszych kibiców – ważna jest wasza obecność. Dziękujemy za to, że jesteście, dziękuję organizatorom na czele z panią burmistrz Albiną Łubian i wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji XI Mazowieckich Zawodów Sikawek Strażackich. Dziękuję wszystkim za udział, za kultywowanie tradycji – powiedział na zakończenie zawodów poseł na sejm RP Grzegorz Woźniak.

W imieniu marszałka województwa mazowieckiego głos zabrała i wszystkim startującym gratulowała dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Magdalena Sałata – Bardzo dziękuję za dzisiejszy dzień, jestem pełna podziwu, bo wasze przygotowanie zarówno fizyczne, przygotowanie sprzętu jak i historycznych strojów jest doskonałe. Oprócz tego, że na co dzień ratujecie zdrowie i mienie ludzkie, pokazujecie, że naprawdę warto być strażakiem ochotnikiem temu młodszemu pokoleniu, które was dziś tak tłumnie dopingowało i obserwowało – sądzę, że to będą wasi następcy. Dziękuję, że jesteście, że pomagacie, a waszą obecnością dziś potwierdzacie przywiązanie do tradycji i chęć jej kultywowania. Dziękuję wam w imieniu pana marszałka Adama Struzika – powiedziała.

Następne zawody strażackich sikawek w powiecie garwolińskim mają odbyć się za dwa lata.