Utworzono: poniedziałek, 02, wrzesień 2019

ipn2 copy copyipn3

Starostwo Powiatowe w Garwolinie zaprasza na wystawę przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej, pt. „Polska walcząca” oraz „Od wojny do zwycięstwa 1939 - 1989”. Wystawę będzie można oglądać od jutra w siedzibie Starostwa. Zapraszamy.

Wystawa „Polska Walcząca" przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie i opowiada o początkach polskiej konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom − Niemcom i Sowietom. Poprzez archiwalne zdjęcia i dokumenty z epoki pokazujemy najważniejsze wydarzenia, w tym akcję „Burza" i powstanie warszawskie, których siedemdziesiątą rocznicę obecnie obchodzimy. Na wystawie zaprezentowane zostały sylwetki bohaterów, w tym także Żołnierzy Wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. Dopełnieniem opowieści są zdjęcia z prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w miejscach, w których odnajdywane są i identyfikowane szczątki bohaterów Polski Walczącej, straconych w komunistycznych więzieniach.

Wystawa „Od wojny do zwycięstwa, 1939–1989” opowiada o szczególnym półwieczu w dziejach Polski. Polska pozbawiona była wówczas niepodległości i wolności – najpierw w wyniku podboju i okupacji przez Niemcy i ZSRS w latach II wojny światowej, a następnie komunistycznego zniewolenia po wojnie. Głównym wątkiem wystawy są polskie dążenia wolnościowe, znajdujące wyraz w walce zbrojnej i aktywności politycznej. Sugestywne fotografie przedstawiają polskich żołnierzy na różnych frontach II wojny światowej oraz fenomen Polskiego Państwa Podziemnego w okupowanym kraju. Opowiadają o oporze społecznym i działalności opozycji demokratycznej w PRL, której zwieńczeniem było powstanie masowego ruchu „Solidarności” i obalenie komunistycznej dyktatury w 1989 r.