80. Rocznica Bitwy pod Jaźwinami

Utworzono: poniedziałek, 30, wrzesień 2019

image069 copyimage135

29 września w Jaźwinach w gminie Borowie odbyły się obchody 80. rocznicy bitwy. Poległo na polu walki w obronie Ojczyzny dwudziestu czterech żołnierzy, a jeden został ranny. Okoliczna ludność pochowała ich na miejscu bitwy we wspólnej mogile.

O godz. 14:00 przy pomniku odprawiona została Msza św. w intencji poległych. Mszę św. celebrowali kapelan garwolińskich środowisk kombatanckich ks. prałat ppor. w st. spocz. Edmund Szarek i wikariusz parafii w Borowiu ks. Marek Strzeżysz. Następnie zostały złożone kwiaty pod obeliskiem. Po apelu poległych, który poprowadził Tomasz Majczyn odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej z Borowia i występy artystyczne uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowiu. Podziękowania za pamięć o poległych bohaterach II wojny światowej złożyli mieszkańcom Jaźwin i uczestnikom uroczystości m.in. Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i Wicestarosta Powiatu Garwolińskiego Iwona Kurowska, Wójt Gminy Borowie Wiesław Gąska. List odczytała Karolina Kordaś, sołtys wsi Jaźwiny. Po zakończeniu uroczystości na wszystkich czekała grochówka.