Uroczystości jubileuszowe w Miętnem

Utworzono: środa, 09, październik 2019

image014image012image036image157

W dniu 05.10.2019 roku w Miętnem odbyły się uroczystości jubileuszowe 95-lecie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica i 35-lecie Obrony Krzyża.

O godzinie 14.00 odbyła się Msza św. polowa koncelebrowana pod przewodnictwem ks. prałata, gen. bryg. Sławomira Żarskiego, który w homilii nawiązał do historii placówki i wydarzeń, jakie miały miejsce w ZS w Miętnem. Szkoła w Miętnem należy do najstarszych szkół rolniczych w Polsce. Uroczyście otwarta została 4 maja 1924 roku przez prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Na początku szkoła mieściła się w pięknym dworku, potem były różne jej dzieje, które łączą ją z czasami współczesnymi, bo m.in. jednym z dyrektorów szkoły był pan Stanisław Janowski w latach 1933-37. Dyrektor, wcześniej adiutant gen. Józefa Dwbor- Muścińskiego, ale to również ojciec znanej aktorki Aliny Janowskiej, którą potem spotykaliśmy w czasie obrony krzyża. To ona łączy te dwa jubileusze w sposób szczególny- podkreślał kapłan.

Po Mszy świętej w auli szkoły odbyła się część oficjalna poprzez zaprezentowanie dorobku szkoły, wspomnienia uczniów i nauczycieli. Na korytarzu przy auli szkoły zostały zaprezentowane okolicznościowe wystawy i kroniki dot. szkoły.

W budynku szkoły odsłonięta została tablica poświęcona Bogumile Szeląg, dyrektor szkoły i inicjatorce obrony krzyża, która „ serce dzieciom i młodzieży oddała”. Aktu tego dokonała siostra śp. Bogumiły Szeląg, starosta powiatu Mirosław Walicki, poseł Grzegorz Woźniak, wicekurator mazowiecka Dorota Skrzypek i dyrektor szkoły Lilla Nawrocka, a proboszcz parafii z Miętnego, ks. Jerzy Janowski tablicę poświęcił.