Przejdź do treści

Akcja ,,Szkoła pamięta” w Liceum Ogólnokształcącym im. Joachima Lelewela w Żelechowie

Drukuj

20191025 111051

25 października licealiści włączyli się w ogólnopolską akcję MEN ,,Szkoła pamięta”, polegającą na upamiętnieniu ważnych dla społeczności lokalnej postaci.

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Żelechowie od 16 lat porządkują zabytkowe, często zapomniane nagrobki na cmentarzu w Żelechowie. Działania te podejmują po wakacjach, na wiosnę przed Wielkanocą i uroczystością Wszystkich Świętych.

-Współpracujemy w tym zakresie z zarządcą cmentarza, często uzgadniając podejmowane prace. Sytuacja zmieniała się z biegiem lat. Coraz więcej osób porządkuje pobliskie groby i tych zaniedbanych miejsc jest z roku na rok coraz mniej. Niemniej kontynuujemy nasze prace i podejmujemy nowe formy działań. W roku ubiegłym, roku Niepodległości uczniowie liceum przygotowali patriotyczne wiązanki i zapalili białe i czerwone znicze na grobach osób zasłużonych dla społeczności Żelechowa, spoczywających na miejscowym cmentarzu – mówi koordynatorka tych działań, nauczycielka historii w LO Urszula Kobielus.

W tym roku, włączając się w akcję MEN, poszerzono działania. Przygotowano znacznie więcej wiązanek i złożono je na grobach weteranów walk o niepodległość Polski, żołnierzy września 39 roku, żołnierzy AK, zabitych i pomordowanych w walkach z Niemcami, nauczycieli, księży, lekarzy, dziedziców, działaczy społecznych. Biało - czerwone wiązanki położono również na zabytkowych nagrobkach z XIX i początków XX wieku. Młodzież klas mundurowych tradycyjnie już będzie pełnić 1 listopada wartę honorowa przy tablicy AK a reprezentanci Samorządu Uczniowskiego zapalą tego dnia biało-czerwone znicze.

#SzkołaPamięta

 

 

 

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews