Uroczyste poświęcenie sztandaru przez Powiatowe Koło Pszczelarzy

Utworzono: wtorek, 29, październik 2019

74444117 2611374388986062 3280005166052409344 n

W dniu 27 października br. odbyło się uroczyste poświęcenie sztandaru. Powiatowe Koło Pszczelarzy w Garwolinie jako pierwsze w województwie mazowieckim ma sztandar.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji pszczelarzy i ich rodzin w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach. Podczas kazania ks. Janusz Sahajko podkreślił, że nie bez przyczyny funkcjonuje powiedzenie o byciu pracowitym jak pszczoła. Duchowny przekazał wiernym garść ciekawych informacji o życiu pszczół, które całe swoje życie poświęcają pracy i o tym, które pszczoły są za co odpowiedzialne i jak ważne są w środowisku naturalnym. – Rój pszczół i ich życie, organizacja jest jakby świątynią, którą Bóg ukształtował i która nam ludziom przypomina, jak mamy współpracować między sobą, a zwłaszcza z łaskami, które Jezus w swoim człowieczeństwie, jako najpiękniejszej świątyni pozostawił – mówił ks. Sahajko. Poświęcenia sztandaru Powiatowego Koła Pszczelarzy dokonał proboszcz parafii w Górkach ks. Antoni Tyniec.

72844775 2962039897158335 7242407298872639488 n

Po mszy świętej uroczystość została przeniesiona do domu rekolekcyjnego, gdzie zostały wręczone wyróżnienia dla członków Powiatowego Koła Pszczelarzy w Garwolinie. Za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa medal im. ks. dr. Jana Dzierżona i pamiątkowy dyplom otrzymał Henryk Czarnecki. W uznaniu zasług dla Polskiego Związku Pszczelarskiego brązowymi odznakami zostali wyróżnieni Andrzej Lis, Waldemar Kuc, Andrzej Bureć, Jan Bober i Andrzej Domaszczyński. Nieobecni podczas spotkania otrzymają odznaki w innym terminie. Zarząd Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie przyznał dyplom uznania dla prezesa Koła Pszczelarzy w Garwolinie Wilhelma Łukiewicza w podziękowaniu za zaangażowanie w pracy społecznej na rzecz pszczelarstwa mazowieckiego, polegające na czynnym udziale w popularyzowaniu wiedzy pszczelarskiej w przystępnej formie ku zadowoleniu szerokich szeregów pszczelarzy. – To jest bardzo ważna praca społeczna dlatego, że to nie tylko praca przy pszczołach, ale też praca, która łączy ludzi. Wilhelm Łukiewicz wiele pracy, wysiłku i serca w to wkłada – mówił prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Warszawie Ryszard Kowalski.

74267307 426368571414723 390139036573892608 n copy

Słowa uznania dla pracy i pasji pszczelarzy wyrazili poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak i starosta powiatu garwolińskiego Mirosław Walicki. Poseł Grzegorz Woźniak zaznaczył, że wiedza większości osób o pszczelarstwie kończy się na wyborze i zakupie miodu w sklepie. –Jesteście ludźmi z pasją. Mój ojciec zawsze powtarza, że tylko człowiek szlachetny może trzymać pszczoły, może się nimi zajmować. Ja za tę szlachetność dziękuję, bo to jest praca niezauważalna, ale bardzo ważna – mówił parlamentarzysta, dziękując pasjonatom za to, co robią i gratulując im sztandaru. Poseł skierował także podziękowania w kierunku starosty Mirosława Walickiego, który bardzo szybko zareagował na prośbę pszczelarzy o miejsce dla ich spotkań. Koło będzie miało swoją siedzibę w Dworku w Miętnem, należącym do Powiatowego Centrum Kultury i Promocji. Sztandaru i uroczystości pszczelarzom pogratulował także starosta Mirosław Walicki. – Posiadanie sztandaru to jest po pierwsze honor i oddanie tego, co robiliście dotychczas, ale i zobowiązanie na przyszłość. Wierzę, że coraz więcej młodych ludzi będzie do związku wstępowało i wiem, że coraz więcej młodych ludzi pszczelarstwem się zajmuje – zaznaczył włodarz powiatu, który za przykład podał rodzinę posła Woźniaka, w której dziadek zaszczepił tę pasję u swoich wnuków. – Ksiądz dziś porównał ul do świątyni i tak wy pracujecie, traktując każdy ul, każdą rodzinę pszczelą jako świątynię i tak o nią dbacie i to widać i czuć na co dzień. Myślę, że dla państwa nawet ten miód nie jest tak ważny, jak zdrowie i siła tej rodziny pszczelej i to wam sprawia największą satysfakcję – podkreślił starosta, który podziękował za umieszczenie na sztandarze koła herbu powiatu i zadeklarował wsparcie Zarządu Powiatu i współpracę.

image003 copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy copy

Podczas uroczystości wręczono także podziękowania dla Powiatowego Koła Pszczelarzy za przygotowanie warsztatów podczas Pikniku Dnia Ziemi, zorganizowanego w maju w Niepublicznej Szkole Podstawowej Kuźnia Talentów w Chotyni.