„Dzień Dawcy Szpiku w Garwolinie" - Rejestracja potencjalnych dawców

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szansę na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego. Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku w Garwolinie", podczas którego zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się dnia 17 września 2011 roku w sobotę w godzinach od 10.00 do 16.00 w Urzędzie Gminy w Garwolinie przy ul. Mazowieckiej 16.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

W Polsce zarejestrowanych jest 230 000 potencjalnych dawców, z czego 150 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 74 osoby oddały swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Honorowy patronat nad Dniem Dawcy Szpiku w Garwolinie objął Wójt Gminy Garwolin, patronat medialny sprawuje Katolickie Radio Podlasie oraz Tygodnik Siedlecki.

Podczas Dnia Dawcy Szpiku w Garwolinie będą mogli Państwo obejrzeć paradę zabytkowych motocykli Weteran Klub Tur Garwolin oraz pokaz sprzętu ratowniczo-pożarniczego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej Garwolin. Oczekiwanie na rejestrację uprzyjemni Państwu występ zespołu El Camino oraz Czajka Brass Band.