Wycofanie czasowe pojazdu z ruchu

WYMAGANE DOKUMENTY

• Dowód rejestracyjny,
  • Tablice rejestracyjne,
  • Oświadczenie, że samochód osobowy wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji (po wypadku, bądź stwierdzone podczas badania technicznego pojazdu) lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.

Przedłużenie czasowego wycofania pojazdu z ruchu:

• Decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu

Przywrócenie do ruchu pojazdu czasowo wycofanego:

• Decyzja o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu,
  • Zaświadczenie o przeprowadzonym okresowym badaniu technicznym, jeżeli upłynął jego termin,
  • Zaświadczenie o wykonaniu dodatkowego badania technicznego pojazdu (dotyczy samochodu osobowego)

• dokument tożsamości właściciela

Pojazdy, które mogą być czasowo wycofane z ruchu.

• Samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t,
  • Ciągniki samochodowe,
  • Pojazdy specjalne,
  • Autobusy,
  • Samochód osobowy, wyłącznie jeżeli wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji (po wypadku, bądź stwierdzone podczas badania technicznego pojazdu) lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.

Okres na który mogą być czasowo wycofane pojazdy z ruchu.

Pojazd może być czasowo wycofany z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu.

W przypadku samochodu osobowego okres ten wynosi od 3 do 12 miesięcy bez możliwości jego przedłużenia. Ponowne wycofanie czasowe z ruchu samochodu osobowego jest możliwe nie wcześniej niż po upływie 3 lat.

WYSOKOŚĆ OPŁAT

Samochód ciężarowy i przyczepa o DMC powyżej 3,5t, ciągnik samochodowy, pojazd specjalny i autobus:

Opłata na okres 2 miesięcy wynosi 80zł;
Opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc o:

• 4zł od 3 do 12 miesiąca,
  • 2zł od 13 do 24 miesiąca,
  • 0,25zł od 25 do 48 miesiąca.

Samochód osobowy:

Opłata na okres 3 miesięcy wynosi 80zł;
Opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc o 4zł od 4 do 12 miesiąca.

JEDNOSTKA ODPOWIEDZIALNA

Wydział Komunikacji mieszczący przy ul. Mazowieckiej 26 (parter), tel. 25 68 42 850-899
Interesanci przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.30.

TERMIN ODPOWIEDZI

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu odbywa się bez zbędnej zwłoki, pod warunkiem przedłożenia wszystkich wymaganych dokumentów.

TRYB ODWOŁAWCZY

Od decyzji służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Siedlcach za pośrednictwem Starosty Powiatu Garwolińskiego w terminie 14 dni od daty jej otrzymania.

UWAGI

Właściciel pojazdu jest obowiązany do zapewnienia wycofanemu pojazdowi z ruchu odpowiedniego postoju poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu jak i zabezpieczenia przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachowania innych środków ostrożności niezbędnych do uniknięcia wypadku.

Wniosek o czasowe wycofanie z ruchu

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie czasowego wycofania pojazdów z ruchu Dz.U. 2004 nr 285 poz. 2856

Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego. Dz.U. 1960 nr 30 poz. 168