30. rocznica wprowadzenia stanu wojennego

Utworzono: środa, 14, grudzień 2011

stanwojenny13 grudnia Starosta Powiatu Garwolińskiego, Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Garwolinie, Muzeum Ziemi Garwolińskiej oraz Zespół Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego byli organizatorami obchodów 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Polski.

Uroczystości rozpoczęły się w samo południe mszą świętą w Kolegiacie Garwolińskiej. Do Jednostek Samorządu Terytorialnego wpłynął Apel Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w sprawie upamiętnienia rocznicy 13 Grudnia. Organizatorzy obchodów w Powiecie Garwolińskim przychylając się do apelu, zwrócili uwagę społeczności uczniowskiej, że właśnie w tym dniu upływa kolejna rocznica ważnego w naszej historii wydarzenia jakim było wprowadzenie stanu wojennego. Po nabożeństwie zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze pod obeliskiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dyrektor placówki Grażyna Sałasińska przywitała przybyłych gości m.in. Starostę Powiatu Garwolińskiego Marka Chciałowskiego, Burmistrza Miasta Garwolin Tadeusza Mikulskiego, komendantów, dyrektorów szkół, młodzież oraz media.

Następnie głos zabrał Starosta, który zwrócił się do zebranych tymi słowami:

„ W życiu każdego narodu są rocznice do których chętnie się odwołujemy, które pokazują chlubę naszego kraju, męstwo jego obywateli czy roztropność przywódców. Jedną z nich są wydarzenia sierpniowe i związana z nimi rocznica powstania Solidarności. Są również takie, o których chcieli byśmy zapomnieć, wymazać je z pamięci – powiedzieć to nie mogło się zdarzyć, to nie u nas, my jesteśmy innym narodem. A jednak … 13 grudnia 1981r. zdarzył się w Polsce, to wtedy Polak żołnierz, milicjant stanął naprzeciwko Polaka – robotnika, górnika. Czy tego chciał? Nie – osoby sprawujące władzę tak zdecydowały. Dziś od dawna tej władzy już nie ma. Został żal i smutek. To, co było mówione pokątnie, dziś oficjalnie wiemy „Stan wojenny był wprowadzony bezprawnie”. Dziś często słyszymy w radio czy telewizji – stan wojenny był mniejszym złem, ale czy zło może być mniejsze lub większe. Zło jest złem, nie da się go stopniować. Śmierć jest śmiercią. Czasu nie da się cofnąć, ponad 100 osób poniosło śmierć w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, tysiące mądrych osób trafiło do miejsc odosobnienia – internowania, bardzo duża grupa najzdolniejszych, najbardziej przedsiębiorczych Polaków wyjechała za granicę, nie za chlebem, ale przez to, że Polak z Polakiem nie mógł dojść do porozumienia. Polska cofnęła się w rozwoju, a fenomen naszego narodu, który przeszedł do historii Europy i Świata jako powstanie wolnych, suwerennych związków zawodowych Solidarność, dający podwaliny wolności narodowej został na kilka lat zaprzepaszczony. Niech ten czas nigdy nie powróci. Niech ta zaprezentowana wystawa przypomni nam te smutne, tragiczne dla naszego narodu dni. Niech ten niemy krzyk wydobywający się ze zgromadzonych eksponatów tej tragicznej daty woła: nigdy więcej! Niech będzie przestrogą dla tego młodego pokolenia, że miłość i zrozumienie może dać dużo więcej niż nienawiść”.

Młodzież przygotowała montaż słowno – muzyczny poświęcony wydarzeniom tamtych dni. Z tej okazji przygotowano również wystawę upamiętniającą wydarzenia z 1981 roku m.in. zdjęcia, znaczki, gazety, hasła. Wystawę obejrzy młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych.