Kobiety w oczach Afrykańskiego

DSC 0493Trudno jest nam wyobrazić sobie sztukę malarską pozbawioną wizerunku kobiety. To ona stała się weną dla artystów, uosabiając na przestrzeni wieków coraz to nowe treści. Od 9 marca, kiedy to odbył się wernisaż wystawy, przez najbliższe dwa tygodnie zapraszamy Państwa do Muzeum Ziemi Garwolińskiego w Miętnem, gdzie wystawiono na ekspozycji prace zainspirowane płcią piękną, autorstwa lokalnego artysty malarza Marcina Afrykańskiego. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Kobieta niejednokrotnie bywa natchnieniem artystów. Jej uroda inspiruje, choć nie zawsze mieści się w ogólnie przyjętych kanonach piękna. Jednym z artystów, który lubi portretować płeć piękną jest Marcin Afrykański - absolwent Akademii Sztuk Pięknych i twórca z Powiatu Garwolińskiego. Jego ulubioną techniką jest malarstwo olejne, a w samej twórczości, która jak twierdzi autor ciągle ewaluuje, dominują postacie. Jego prace można było jak dotąd podziwiać na wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych m.in. w Warszawie, Lublinie, Siedlcach, Legnicy jak też w samym  rodzinnym mieście - Garwolinie. Wiele z nich zajmuje już miejsce w prywatnych zbiorach. Teraz kilka prac trafiło do Miętnego. To malarstwo na mistrzowskim poziomie – jak stwierdził podczas uroczystego wernisażu wystawy pt. „Po 8 marca” kustosz muzem Witold Lempka. Jest to dla nas duże wydarzenie kulturalne – dodał.

W piątkowe popołudnie przybyłych licznie do Muzeum Ziemi Garwolińskiej gości przywitał Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem Andrzej Kujda. Głos zabrał również Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, zachęcając do odwiedzenia wystawy. Jestem wzruszony, że mogłem zaprezentować tu swoją twórczość – podsumował artysta.

Malarz poświęcił kobietom tematy swoich obrazów wyrażając w ten sposób fascynację mistycyzmem oraz pięknem ich duchowości i cielesności. Uchwycił na płótnie głębokie, kobiece spojrzenia, niepokojące rysy twarzy. Podziwiając jego warsztat malarski obserwujemy tajemniczość i zmysłowość. Gra linii, plam, światła, cienia, wydobycie płaszczyzn za pomocą koloru, deseni. Prace budzą odczucia głębokie, skrajne, niepewne. Ale jednocześnie zachwycają. Wystawa warta obejrzenia. Zapraszamy do Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem.