Gwiazdy Iraku w Garwolinie

Utworzono: poniedziałek, 19, marzec 2012

DSC 060316 marca w siedzibie Wojskowej Komendy Uzupełnień w Garwolinie odbyła niecodzienna uroczystość, podczas której uhonorowano uczestników misji irackiej z powiatów garwolińskiego i otwockiego. Specjalne odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP żołnierzom, cywilom i uczestnikom Polskiego Kontyngentu Wojskowego otrzymali Ewa Moreń z Garwolina i st. chor. Jarosław Smolak z Otwocka. Wyróżnionym gratulacje i podziękowania złożył Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej "Gwiazdy Iraku" wręczył płk dypl. Gwidon Karolak zastępca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie w towarzystwie ppłk. Mirosława Łyżwy - Komendanta WKU w Garwolinie.

Gwiazdy to odznaczenia bojowe ustanowione w 2007 r. nowelizacją ustawy o orderach i odznaczeniach. Na awersie czteroramiennej Gwiazdy Iraku obramowanej dwoma skrzyżowanymi mieczami widnieje napis RP i Irak, na rewersie zaś łacińskie słowa „Paci servio”, czyli „Służę pokojowi”. Odznaczenia wręczane są za co najmniej jeden dzień nienagannej służby w ramach zagranicznej misji polskich Sił Zbrojnych.

Polski Kontyngent Wojskowy Irak stacjonował w tym kraju od marca 2003 r. do października 2008 r. Miał dziesięć zmian o charakterze stabilizacyjnym, sztabowo - szkoleniowym, szkoleniowo - stabilizacyjnym i doradczo - szkoleniowym.

Nie bacząc na trudy i niebezpieczeństwa, uhonorowani w tymże dniu wypełniali w Iraku sojusznicze zobowiązania. Służyli tam z przekonaniem, że wypełniają misję wielkiej wagi, by pomóc mieszkańcom w przywracaniu normalnej egzystencji, w umacnianiu wolności i poczucia bezpieczeństwa. Ich ponadprzeciętna postawa zasługuje na wyrazy najgłębszego szacunku.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele organizacji kombatanckich, parlamentarnych i samorządowych.