Przejdź do treści

Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu „Lisie Jamy”

Drukuj

DSC02293

14 września 2018 roku w miejscu kaźni, Lisich Jamach (nadleśnictwo Kotwica, wieś Miętne), gdzie w latach 1942-1944 dokonano mordów na ludności polskiej, żydowskiej, romskiej, a także na jeńcach radzieckich zorganizowano Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu.

Czytaj więcej: Dzień Pamięci Ofiar Totalitaryzmu „Lisie Jamy”

79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Drukuj

nowe główne ppp

Starosta Powiatu Garwolińskiego serdecznie zaprasza mieszkańców Powiatu Garwolińskiego na uroczyste obchody 79. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego w dniu 27 września 2018 roku.

Czytaj więcej: 79. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

Dożynki Powiatowe 2018 za nami

Drukuj

zdj d

Dożynki Powiatu Garwolińskiego obchodzone 9 września w Łaskarzewie przeszły już do historii. Delegacje wszystkich gmin Powiatu Garwolińskiego przybyły, by wspólnie dziękować za zebrane plony.

Obchody rozpoczęła uroczysta Msza Św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża w Łaskarzewie pod przewodnictwem ks. kanonika Edmunda Szarka. Okazałe wieńce dożynkowe, pachnące bochny chleba, dary garwolińskiej ziemi – to wszystko poświęcił ks. dziekan Edmund Szarek. W trakcie nabożeństwa wspólnie dziękowaliśmy za tegoroczne dary ziemi i prosiliśmy o błogosławieństwo dla rodzin, wiosek i miast powiatu garwolińskiego na kolejny rok.

Czytaj więcej: Dożynki Powiatowe 2018 za nami

"Przedwiośnie" w Miętnem

Drukuj

PLAKAT główne

Powiatowe Centrum Kultury i Promocji zaprasza 7 września w piątek o godz. 16.00 do wspólnego Narodowego Czytania „Przedwiośnia” w miętnieńskim dworze.

Tegoroczną lekturą Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie”. Powieść Stefana Żeromskiego została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1928, 2001).

Czytaj więcej: "Przedwiośnie" w Miętnem

79. Rocznica wybuchu II wojny światowej - pamiętamy!

Drukuj

główne

1 września na cmentarzu wojskowym w Garwolinie, w miejscu gdzie spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, jeńcy Radzieccy oraz żołnierze Armii Radzieckiej polegli i zamordowani w walce z hitlerowskim najeźdźcą. O godzinie 9 spotkali się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, poczty sztandarowe oraz delegacje ze szkół. Gospodarz wydarzenia Starosta Marek Chciałowski w sposób szczególny przywitał kombatantów, którzy jak powiedział są symbolem oraz iskierką patriotyzmu. Uczestnicy spotkali się by oddać hołd poległym. Modlitwę w intencji walczących na lądzie, morzu, powietrzu poprowadził prałat ks. Ryszard Andruszczak.

Czytaj więcej: 79. Rocznica wybuchu II wojny światowej - pamiętamy!

Uczczenie 74. rocznicy zabezpieczenia przepraw dla 1. Armii Wojska Polskiego

Drukuj

DSC02027 1

11 sierpnia 2018 r. na Osiedlu Turystyczno – Wypoczynkowym w Wildze (gm. Wilga) odbyła się uroczystość patriotyczno-wojskowa z okazji 74 rocznicy udziału saperów Wojska Polskiego w zabezpieczaniu inżynieryjnym walk na środkowej Wiśle.

Czytaj więcej: Uczczenie 74. rocznicy zabezpieczenia przepraw dla 1. Armii Wojska Polskiego

POWIAT PAMIĘTA!!!

Drukuj

3

- "Polacy! Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego" - napisano w pierwszej powstańczej odezwie, rozklejonej wówczas na ulicach stolicy. Godzina "W" to kulminacyjny moment obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17. Dokładnie o tej porze 74 lata temu, powstańcy chwycili za broń.

Czytaj więcej: POWIAT PAMIĘTA!!!

Prace nad projektem Rocznego programu współpracy samorządu województwa mazowieckiego na 2019 rok!

Drukuj

Pełnomocnik Marszałka Województwa Mazowieckiego ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi, w imieniu Zarządu Województwa Mazowieckiego, zaprasza organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do udziału w pracach nad przygotowaniem projektu Rocznego programu współpracy Województwa Mazowieckiego z organizacjami pozarządowymi na 2019 rok, najważniejszego dokumentu wpływającego na zakres współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego z sektorem pozarządowym. Termin składania uwag i propozycji do projektu to 6 lipca br.

Czytaj więcej: Prace nad projektem Rocznego programu współpracy samorządu województwa mazowieckiego na 2019 rok!

W Miętnem kolarskie zmagania w parach

Drukuj

zdjęcie

W niedzielę 8 lipca w Miętnem odbędzie się Wyścig Kolarski Par Mieszanych o Puchar Starosty Powiatu Garwolińskiego. Pasjonatów sportów rowerowych zaprasza do udziału Garwolińskie Stowarzyszenie Kolarskie „Horyzont”. Start o godz. 11.00 przy Powiatowym Centrum Kultury i Promocji w Miętnem.

Czytaj więcej: W Miętnem kolarskie zmagania w parach

Międzynarodowy sukces Magdaleny Szeląg - uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie

Drukuj

główne

Gdańsk to piękne miasto, które niejednokrotnie kojarzy nam się z przejawami postaw patriotycznych. To miejsce w historii Polski dość szczególne, ponieważ to tu hasła wolności i niepodległości brzmiały nader wyraźnie. Od 14 czerwca 2018 roku dla Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr2 CKP im. Tadeusza Kościuszki w Garwolinie oraz dla jednej z uczennic – Magdaleny Szeląg, Gdańsk będzie synonimem sukcesu. W tym dniu bowiem w gmachu dawnej Stoczni Gdańskiej, a obecnie Europejskim Centrum Solidarności, odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I edycji Międzynarodowego Konkursu Plastycznego – „Polska w kolorze biało-czerwonym”. Organizatorem konkursu była gmina Trąbki Wielkie, zaś patronat nad nim objął Wicemarszałek Senatu RP Bogdan Borusewicz. Celem konkursu było promowanie, rozpowszechnianie i wzmacnianie wśród dzieci oraz młodzieży wizerunku Polski, zachęcenie nauczycieli i uczniów do czynnego zainteresowania się tematyką rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz rozwijanie kreatywności, fantazji i wyobraźni plastycznej w odniesieniu do historii Polski w przestrzeni czasowej od 1918 do 2018 roku.

Czytaj więcej: Międzynarodowy sukces Magdaleny Szeląg - uczennicy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 CKP im....

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews