Przejdź do treści

Kobiety w oczach Afrykańskiego

Drukuj

DSC 0493Trudno jest nam wyobrazić sobie sztukę malarską pozbawioną wizerunku kobiety. To ona stała się weną dla artystów, uosabiając na przestrzeni wieków coraz to nowe treści. Od 9 marca, kiedy to odbył się wernisaż wystawy, przez najbliższe dwa tygodnie zapraszamy Państwa do Muzeum Ziemi Garwolińskiego w Miętnem, gdzie wystawiono na ekspozycji prace zainspirowane płcią piękną, autorstwa lokalnego artysty malarza Marcina Afrykańskiego. Wernisaż swoją obecnością zaszczycił Starosta Garwoliński Marek Chciałowski, który objął honorowy patronat nad wydarzeniem.

Czytaj więcej: Kobiety w oczach Afrykańskiego

Wernisaż wystawy ikon w Miętnem za nami

Drukuj

IMG 02063 listopada w Muzeum Ziemi Garwolińskiej w Miętnem odbył się wernisaż wystawy „Świętość codziennego użytku”, przedstawiającej kolekcję ikon domowych ze zbiorów mołdawskich kolekcjonerów Petru i Andreja Costinów. Honorowy patronat nad wystawą objął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

Czytaj więcej: Wernisaż wystawy ikon w Miętnem za nami

Pamięć zamknięta w drewnie

Drukuj

C. Kopik Miętne 17.03.2011 18Do końca marca w Muzeum Ziemi Garwolińskiej można oglądać wystawę Cezarego Kopika pt. „Pamięć zamknięta w drewnie”. Wernisaż ekspozycji rzeźb tego artysty, który odbył się 17 marca w Miętnem, po raz kolejny przyciągnął sporą grupę sympatyków zafascynowanych jego talentem. Mecenat nad wystawą objął Starosta Garwoliński Marek Chciałowski.

 

Czytaj więcej: Pamięć zamknięta w drewnie

Muzeum Ziemi Garwolińskiej

Drukuj

Muzeum Ziemi Garwolińskiej

Muzeum czynne jest od środy do piątku w godz. 9.00 – 13.00

Nasz adres: Zespół Szkół Rolniczych im. St. Staszica

Miętne, ul. Główna 49, 08 - 400 Garwolin

sekretariat tel./fax +48 25 682 30 88

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. //

recepcja hotelu tel. +48 25 682 30 89

lub tel. +48 25 682 30 81 w. 400

Kustosz – Witold Lempka

 

IMG 9925W maju 2009 roku zostało otwarte przy Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem Muzeum Ziemi Garwolińskiej. Powstało z połączenia dwóch kolekcji muzealnych. Pierwszą z nich są zbiory własne szkoły, które zostały zgromadzone w wyniku ofiarności uczniów i zaangażowaniu nauczycieli, przez około 20 lat. Zebrano w ten sposób około 2000 eksponatów. Druga kolekcja jest wynikiem pasji kolekcjonerskiej nieżyjącego już Pana Ludwika Goździa z Woli Rębkowskiej. Po jego śmierci w roku 2007, Wójt Gminy Garwolin znaczną jej część wykupił od rodziny zmarłego i przekazał do Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem.

 

Muzeum jest zlokalizowane w wyremontowanych z udziałem środków Starostwa Powiatowego pomieszczeniach, znajdujących się pod hotelem Centrum Konferencyjno-Sportowego. Dużą pomoc w organizacji i przygotowaniu ekspozycji okazali uczniowie pod opieką nauczycieli i wychowawców.

 

IMG 6992Obecnie do zwiedzania otwarte są trzy pomieszczenia o ogólnej powierzchni 300 m2. W pierwszym zgromadzone są eksponaty związane z tradycyjnym, wiejskim gospodarstwem domowym. Pokazany jest wygląd pomieszczeń domowych z tradycyjnymi sprzętami, narzędziami do wyrobu tkanin i kolekcją pralek. Bogaty jest zbiór tkanin i strojów ludowych, wyrobów koszykarskich
i bednarskich.

IMG 6902W drugim pomieszczeniu pokazana jest część kolekcji związanej z rolnictwem m.in. unikalne brony drewniane, spulchniacze, radła, kolekcję tasaków, wędzideł, wag, uprzęże, narzędzia rzemiosła wiejskiego i małomiasteczkowego, kolekcja radiotechniczna: radia, adaptery, patefony.

 

W osobnych gablotach rozmieszczonych w trzech salach zgromadzone są dokumenty historyczne, eksponaty falerystyczne, numizmatyczne (w tym monety polskie z XVI i XVII w.), stare zdjęcia, książki z końca XIX i początków XX wieku oraz stara prasa. Trzecie pomieszczenie zostało przeznaczone na ekspozycje czasowe, natomiast na zewnątrz, przed budynkiem hotelu, została zorganizowana mała galeria narzędzi rolniczych.

Muzeum współpracuje z:

  • Instytutem Pamięci Narodowej
  • Muzeum Geologii PAN w Warszawie
  • Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
  • Muzeum Niepodległości w Warszawie
  • Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
  • Ludowym Towarzystwem Naukowo- Kulturalnym w Garwolinie

 

Wstęp bezpłatny! Serdecznie zapraszamy!

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews