100 - lecie Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem obchodzi w tym roku stulecie istnienia. Uroczystości odbyły się 5 października, a głównymi ich punktami była Eucharystia odprawiona w miejscowym kościele i jubileuszowa gala w budynku szkoły, gdzie między innymi odsłonięto okolicznościową tablicę. Goście mogli oglądać prezentacje, wystawy, kroniki.

Uroczystości jubileuszowe były okazją do oceny dorobku szkoły, a także odniesienia się do jej tradycji i kultywowanego na przestrzeni dziejów systemu wartości. To również doskonały moment na spojrzenie w przeszłość i uzmysłowienie skali cywilizacyjnego skoku oraz transformacji, jaka dokonała się w miętneńskim Zespole Szkół im. Stanisława Staszica.
Kulminacyjnym punktem obchodów była Eucharystia sprawowana w miejscowym kościele przez proboszcza parafii ks. kan. Grzegorza Kamińskiego i ks. kan. Zbigniewa Daniluka, pierwszego proboszcza parafii w Miętnem.

Uroczystość kontynuowana była w auli szkoły, gdzie po wprowadzeniu sztandaru, odśpiewaniu hymnu i odtańczeniu przez młodzież poloneza, dyrektor placówki Lilla Nawrocka w okolicznościowym wystąpieniu mówiła o historii szkoły, wartościach, kształceniu.
 Odsłonięto tablicę w podziękowaniu tym wszystkim, którzy przez 100 lat tworzyli szkolną społeczność. Przez swoją stuletnią działalność szkoła wykształciła tysiące cenionych specjalistów w wielu zawodach.– Ta szkoła rozwija młodych ludzi w kierunkach nie tylko rolniczych – podkreślała starosta Iwona Kurowska. Jej absolwenci, stanowiący wykwalifikowaną kadrę techniczną, pracują w różnych branżach, m.in. rolniczej, gastronomii, szkolnictwie, służbach mundurowych, są samorządowcami, przedsiębiorcami, czy też inżynierami.

Gratulacje i podziękowania przekazał poseł Grzegorz Woźniak, w imieniu marszałka województwa Adama Struzika i członkini zarządu województwa Janiny Ewy Orzełowskiej – Magdalena Sałata, dyrektor siedleckiej delegatury UMWM, prof. dr hab. Marek Gugała, prorektor Uniwersytetu w Siedlcach i dziekan Wydziału Nauk Rolniczych prof. dr hab. Jacek Sosnowski, w imieniu samorządowców powiatu garwolińskiego wójt gminy Garwolin Marcin Kołodziejczyk, burmistrz Żelechowa Krystyna Wieczorkiewicz i wójt gminy Łaskarzew Marek Ziędalski, prezes ZNP Halina Poszytek, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk. Paweł Uchroński, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych Marzena Tudek, Ewa Flaga, Joanna Ostrowska, Sylwia Tomaszek, Lidia Soćko, wicedyrektor KLO Małgorzata Kargol, dyrektor WTZ Miętne Katarzyna Wawer, strażacy OSP Miętne i in.

Na zakończenie jubileuszowej gali okazały tort podzielili obecna dyrektor Lilla Nawrocka i jej poprzednicy Andrzej Piesiewicz, Stanisław Szostakiewicz, Andrzej Kujda i Zdzisław Majewski. Jubileusz zakończył się balem absolwentów.