Festiwal Etnograficzny wielkim świętem naszej ludowej kultury!
Festiwal Etnograficzny Powiatu Garwolińskiego to wydarzenie, które przejdzie do historii jako wielopokoleniowe spotkanie mieszkańców naszego powiatu i gości. Ponad 60 stoisk, na których można było zobaczyć wspaniałe rękodzieło, spróbować naszych lokalnych, tradycyjnych specjałów i wreszcie usłyszeć naszą ludową, dobrze znaną muzykę!
Wspaniała atmosfera wydarzenia!
Ziemia garwolińska obfituje w tradycje ludowe i w każdej miejscowości naszego powiatu tradycje te są doceniane, odtwarzane i przekazywane dalej – kolejnym pokoleniom. Widać to było w Miętnem, 7 sierpnia, gdzie odbyła się wielka promocja dawnych tradycji kulinarnych, rękodzieła, tradycji dotyczących muzyki ludowej i folkloru, obecni byli przedstawiciele każdej gminy naszego powiatu.
Festiwal, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Kultury i Promocji w Miętnem oraz Starostwo Powiatowe w Garwolinie odbywał się pod patronatem Senator RP Marii Koc. Od godz. 13.00 na placu przy ZS Miętne na naszych mieszkańców czekało swego rodzaju miasteczko etnograficzne, wielobarwne, gwarne i wesołe. Było to wydarzenie, gdzie jednocześnie na kilku płaszczyznach odbywało się szereg wydarzeń. Był konkurs kulinarny na najsmaczniejszą potrawę z nabiału „Garwolińskie najlepsze” pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, był Przegląd Muzyki Ludowej, wystawa „Dawna wieś” przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Powiśla, przejazdy bryczkami i kucykami, mnóstwo atrakcji dla dzieci – strefa bezpłatnych dmuchańców, animatorzy, którzy przygotowali szereg zabaw dla najmłodszych mieszkańców Powiatu, piana dzięki OSP Miętne… Każde stoisko, które obecne było na placu – to wspaniale przygotowana i prezentowana cząstka naszej kultury, historii i tradycji – to nasza spuścizna etnograficzna. To nasi Mieszkańcy przygotowali i odtworzyli naszą dawną ziemię garwolińską, a Festiwal dzięki temu stal się nasza wspaniałą wizytówką.
Ziemia garwolińska tradycją stoi!
Obecny na festiwalu Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński mówił, że to tu w Garwolinie wyraźnie widać tą wielopokoleniowość, przekazywanie dobrych stron naszej kultury kolejnym pokoleniom, ona nie zginie a w związku z tym i nasza tożsamość nie zginie. Ruch lokalnej etnografii i kultur ludowych w Polsce wyraźnie się rozwija, a Festiwal w Garwolinie jest tego znakomitym przykładem.
Ziemia Garwolińska tradycją stoi, tradycja u nas jest ciągle żywa, nie wstydzimy się jej – wręcz przeciwnie coraz więcej młodych ludzi wstępuje w szeregi Kół Gospodyń Wiejskich – przeżywamy ich renesans! Cieszymy się, że podczas Festiwalu Etnograficznego tak wielu młodych i starszych odpowiedziało na nasze zaproszenie – mówił podczas Festiwalu Starosta Powiatu Garwolińskiego Mirosław Walicki.
Senator RP Maria Koc wyraziła ogromna radość z wydarzenia, które stało się świętem twórców ludowych, kapel ludowych, kół gospodyń wiejskich i zespołów folkowych. Jak zaznaczała – ziemia garwolińska to wyjątkowe miejsce, które w każdej miejscowości tętni życiem, to ziemia, która tradycją stoi.
Dziękujemy za obecność!
Dziękujemy kołom gospodyń wiejskich za zaangażowanie i czynny udział w Festiwalu – czy to poprzez wystawienie stoiska, czy też przygotowanie i wspaniałe występy podczas Przeglądu Muzyki Ludowej. Dziękujemy wszystkim instytucjom, które wsparły nasz Festiwal, dziękujemy fundacjom i stowarzyszeniom, które tego dnia były z nami. To dzięki Waszej obecności, mogliśmy stworzyć niepowtarzalny klimat niecodziennego wydarzenia. Dziękujemy OSM Garwolin – partnerowi konkursu kulinarnego dla KGW Powiatu Garwolińskiego – cieszymy się, że możemy promować to co nasze, garwolińskie, bo garwolińskie najlepsze!
Dziękujemy obecnym na wydarzeniu Wójtom, Burmistrzom, Radnym, Dyrektorom instytucji, fundacji, a nade wszystko dziękujemy Mieszkańcom Powiatu Garwolińskiego za włączenie się w to wydarzenie!
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2022.